سوالات متداول

 

در اين قسمت سوالات متداولي که مي تواند راهنماي مناسبي در پاسخگوي سوالات احتمالي شما  مراجعه کننده گرامي در خصوص کتابخانه باشد قرار گرفته است

 

سوال: موقعيت جغرافيايي کتابخانه در دانشگاه کجاست؟

جواب: ساختمان کتابخانه مرکزي دانشگاه آزاد اسلامي واحد همدان در قسمت شمال واحد در مجاورت دانشکده هاي هنر و معماري و علوم پايه قرار گرفته است.

 

سوال: کتابخانه مرکزي چه بخش هايي دارد؟

جواب: کتابخانه  مرکزي  متشکل از 7 بخش کلي مخزن، امانات، جستجوي رايانه اي، مرجع و نشريات، اسناد و پايان نامه ها و بخش تخصصي هنر و معماري و خدمات فني  تشکيل شده است.

 

سوال: چگونه مي توان از منابع کتابخانه استفاده کرد؟

جواب: همه دانشجوياني که اقدام به ثبت نام در دانشگاه نموده و داراي کارت دانشجويي هستند مي توانند با مراجعه به کتابخانه و درخواست عضويت در کتابخانه  و يا اطلاع از شرايط عضويت از طريق سايت اينترنتي http://lib.iauc.ac.ir از منابع موجود استفاده نمايند.

 

سوال: شرايط عضويت در کتابخانه چيست؟

جواب: فتوکپي کارت دانشجويي داراي تاريخ اعتبار، يک قطعه عکس جديد، يک برگ فيش بانکي به مبلغ پنج هزار تومان به شماره حساب سيبا 0107360736005و پر کردن فرم عضويت

 

سوال: براي عضويت در کتابخانه به کجا مراجعه کنم؟

جواب: جهت ارائه مدارک براي عضو شدن در کتابخانه به ساختمان کتابخانه مرکزي، بخش امانت و مخزن در طبقه پايين ساختمان کتابخانه مرکزي مراجعه فرماييد و يا مي توانيد از طريق سايت کتابخانه با نشاني http://lib.iauh.ac.ir از شرايط عضويت و دانلود فرم عضويت استفاده نماييد.

 

سوال: آيا دانشجويان ميهمان نيز مي توانند عضو کتابخانه شوند؟

جواب: بله. دانشجويان ميهمان يا انتقال موقت با سپردن وديعه به مبلغ  80 هزار تومان مي توانند عضو شوند و به هنگام مراجعه به واحد مبداء خود در صورت نداشتن کتاب نزد خود و جريمه ديرکرد مبلغ وديعه بازگردانده خواهد شد.

 

سوال: من فارغ التحصيل شده ام و مي خواهم همچنان از کتابخانه استفاده کنم آيا امکان دارد؟

جواب: بله دانشجوياني که فارغ التحصيل شده و با کتابخانه تسويه نموده اند مشروط به داشتن کارت عضويت در کانون فارغ التحصيلان و همچنين داشتن کارت باشگاه پژوهشگران جوان با سپردن وديعه مي توانند به عضويت کتابخانه درآيند.

 

سوال: چند جلد کتاب مي توانم به امانت ببرم؟

جواب: در مقاطع کارداني و کارشناسي 2 جلد به صورت همزمان به مدت 15 روز، در مقطع کارشناسي ارشد 3 جلد به مدت 21 روز و مقطع دکتري و اساتيد 4 جلد به مدت 30 روز.

 

به منظور  استفاده تمامي اعضا از منابع کتابخانه، در صورت عدم بازگشت منابع در تاريخ مقرر  روزانه 500 ريال بابت هر عنوان کتاب امانت گرفته شده جريمه ديرکرد توسط نرم افزار محاسبه   شده و مي بايستي به شماره حساب سيبا بانک ملي مربوط به  کتابخانه (0107360736005) واريز نمايند.

سوال: آيا مي توان کتاب هاي امانت گرفته شده را تمديد کرد؟

جواب: خير، به جهت در اختيار داشتن نسخه هاي محدود از يک عنوان که در تمامي کتابخانه ها نيز چنين است و رعايت استفاده تمامي اعضا از منابع کتابخانه کتاب امانتي بايد در موعد مقرر برگردانده شود و در صورت نياز حداقل 5 روز بعد مجددا مي توان همان عنوان کتاب را امانت گرفت.

 

سوال: در صورت عدم بازگرداندن منابع امانتي در موعد مقرر چگونه عمل مي شود؟

جواب: با توجه به مطالعه شرايط عمومي کتابخانه به هنگام عضويت در برگه فرم عضويت و امضا عضو و پذيرفتن شرايط مذکور به ازاء هر روز ديرکرد 100 تومان جريمه محاسبه مي گردد و اگر روزهاي ديرکرد منابع امانت گرفته شده بيش از 2 ماه شود عضو تا تسويه کلي مبلغ ديرکرد، به حالت تعليق  استفاده از کتابخانه درخواهد آمد

نکته: در نظر داشته باشيد که تخصيص جريمه فقط يک عامل بازدارنده بوده و هدف بازگرداندن منابع امانت گرفته شده در موعد مقرر به منظور استفاده همه اعضا از منابع مي باشد.

 

 

سوال: شماره حساب کتابخانه چه مي باشد؟

جواب: شماره حساب کتابخانه  حساب سيبا  (بانک ملي) 0107360736005 مي باشد.

 

سوال: اگر کتاب امانت گرفته شده را گم کرده باشم  چه کنم؟

جواب: طبق قوانين مي بايستي همان کتاب را از کتابفروشي ها تهيه کرده و بازگردانيد.

 

سوال: اگر کتاب مفقودي در کتابفروشي ها  موجود نبود چه بايد کرد؟

جواب: در اينگونه موارد 2 برابر قيمت روز کتاب محاسبه شده و مبلغ آن مي بايستي به حساب کتابخانه  واريز شود

 

سوال: ساعات کار کتابخانه چگونه است؟

جواب: ساعات کار بخشهاي مختلف کتابخانه از ساعت8 الي 30/8 به جازدن کتابها و منابع برگشتي و استفاده شده در روز قبل اختصاص داده شده و از  30/8 الي 16 جهت مراجعه استفاده کنندگان باز مي باشد که در اين ميان يک ساعت جهت اقامه نماز و صرف غذا تعطيل مي باشد.

سالن هاي مطالعه تا ساعت 18 باز مي باشند

 

سوال: آيا مي توان پايان نامه ها را به امانت گرفت؟

جواب: خير. طبق قوانين و مقررات استفاده از پايان نامه ها تنها در مکان نگهداري آنان مجاز است و استفاده از اين منابع حتما مي بايستي با ذکر منبع باشد. همچنين فتوکپي از پايان نامه ها نيز ممنوع مي باشد.

 

سوال: آيا مي توان با کارت ديگران کتاب به امانت گرفت؟

جواب: خير اين کار اکيدا ممنوع بوده و جزء شرايط عمومي پذيرفته شده از سوي عضو به هنگام ثبت نام و عضويت در کتابخانه مي باشد.

 

سوال: آيا مي توان کتاب امانت گرفته شده را توسط شخص ديگري به کتابخانه بازگرداند؟

جواب: بله اين کار مي تواند توسط شخص ديگر انجام پذيرد لذا لازم است در روزهاي بعد از آن نسبت به بازگرداندن کتاب اطمينان حاصل نماييد.

 

سوال: چگونه مي توان از نشريات و مجلات استفاده کرد؟

جواب: با مراجعه به طبقه اول کتابخانه مرکزي، بخش مرجع و نشريات مي توان از بيش از 500 عنوان مجله و نشريه موجود  استفاده نمود.

 

سوال:  آيا نشريات الکترونيکي نيز موجود است؟

جواب: بله.  با تهيه و راه اندازي سامانه جستجوي رايانه اي نما متن علاقمندان مي توانند از بيش از يک ميليون مقاله موجود در اين سامانه استفاده نموده حتي مي توان با همراه داشتن فلش مموري فايل مورد نظر را ذخيره نموده و همراه خود براي بازيابي در مکان ديگر استفاده نمود.

در اين خصوص توضيح مشروحي در قسمت معرفي بخش نشريات اين سايت داده شده است.

 

 

سوال: کتابخانه داراي چه منابعي است؟

کتابخانه واحد همدان داراي  بيش از 100000 جلد کتاب تخصصي و دانشگاهي، 3000 جلد کتاب مرجع، 5600 جلد کتاب تخصصي هنر و معماري، 1000 عنوان فايل الکترونيکي کتب تخصصي به زبان لاتين، پايگاه الکترونيکي مقالات فارسي با بيش از 1000000 مقاله مي باشد.

 

 

 

 

 


 
     
This page and its contents copyright 2013 Islamic Azad University Hamedan Branch All Rights Reserved ©
کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان مي باشد
web designer & developer:saeid maleki .