پايگاه هاي اطلاعاتي با دسترسي آزاد (فارسي و لاتين)

تعريف و مفاهيم

  دسترسي آزاد يا Open Access :

عبارت است از اجازه به تمامي کاربران براي خواندن، بارگذاري،نسخه برداري،توزيع،چاپ،جستجو يا پيوند دادن به متن کامل مقاله ها و بطور کلي استفاده از آنها براي هرگونه هدف قانوني، بدون وجود موانع مالي، قانوني يا فني

منابع دسترسي آزاد (Open Access)  به چه منابعي گفته مي شود؟ چه تفاوتي با  Open Source دارد؟

به منابعي گفته مي شود که جهت استفاده و مشاهده آزادانه در دسترس است به عبارت ديگر دسترسي آزاد دلالت بر دسترسي پيوسته و دائم به متن کامل آثار علمي بدون پرداخت هزينه به ناشر يا مولف اما با رعايت حق معنوي مولف (استناد به آثار پيشين و به رسميت شناختن نويسندگان) دارد.دسترسي آزاد به کيفيت منابع يا وضعيت منابع (داوري شده يا داوري نشده) ربطي ندارد. يعني شامل هرنوع از منابع مي باشد. برنامه هاي متن باز يا همان Open Source برنامه هايي هستند که مجوزهاي آنها امکاناتي چون اجراي آزاد (برنامه را به هر قصدي اجرا کنند)، دسترسي به کد منبع (آن را مطالعه و تغيير دهند)، توزيع آزاد (اصل يا تغيير يافته برنامه را بدون پرداخت هزينه اي کپي و توزيع کنند) و انتشار تغييرات (بتوانند برنامه را متناسب با نياز خود تغيير دهند و تغييرات خود را براي استفاده ديگران منتشر کنند) را در اختيار کاربران قرار مي دهد.

هدف دسترسي آزاد

فراهم ساختن امکان دسترسي رايگان به نتايج تمامي آثار علمي، داوري و منتشر شده در مجله هاي تخصصي علمي-پژوهشي براي همگان و  به حداکثر رساندن ضريب تأثيرگذاري (Impact Factor) نتايج پژوهش هاي علمي است. منابع دسترسي آزاد مي توانند مکمل بسيار خوبي براي منابع آنلاين کتابخانه باشند. بسياري از دانشمندان شماره هاي گذشته نشريات داوري شده را شبيه دسترسي آزاد باز نگه ميدارند و همچنين بعضي از پژوهشگران قسمتي يا تمامي شماره هاي نشريات را به صورت دسترسي آزاد برمي گردانند.در حاليکه منابع دسترسي آزاد قسمت بيشتري هنوز توسط مولف داراي کپي رايت هستند اما اکثر دانشگاهها و موسسات آموزش عالي اين اجازه را دارند که بتوانند استفاده کنند حتي اگر اجازه نسخه برداري نداشته باشند به آن منابع پيوند داده مي شوند تا قابل خواندن باشند. به همين دليل دانشگاهها و موسسات و انجمنها از منابع دسترسي آزاد حمايت مي کنند

در اين جا سعي شده انواع منابع دسترسي آزاد و سايتهايي که اين نوع منابع را در اختيار مي گذارند را در يک تقسيم بندي کلي عمومي، مجلات، کتابها، منابع آموزشي و پروژه ها ارائه گردد.

تذکر مهم:

لازم به يادآوري است براي دريافت مقاله و کتاب از برخي از اين سايتها، نياز به "کد کاربري و رمز عبور" مي باشد که با ثبت نام در همان سايت، ميتوانيد کد کاربري و پسورد را از آن پايگاه دريافت نماييد.

 

 

 

 

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 

 

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 

 

 

 

 

 

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 

 

   
   
   
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 

 

   
   
   
   
   
   
   
 
 
   
   
   
   
   
 
 
   
 

 
     
This page and its contents copyright 2013 Islamic Azad University Hamedan Branch All Rights Reserved ©
کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان مي باشد
web designer & developer:saeid maleki .